Sürüş Yönü

Snowboardu sürerken iki faklı yönde sürebileceğiniz gayet açık. Birincisinde sağ ayak önde  diğerinde is sol ayak öndedir. Bunlara İngilizce olarak isimler verilmiştir. Eğer sağ ayağınız önde ise buna “Goofy” denir ki biz buna kısaca sağön diyoruz. Eğer sol önde kayıyorsanız bunun adıysa İngilizcede “Regular” Türkçede ise yine solön diyoruz. Regular kelimesinin anlamında sanki doğrusu yada genellikle yapılan bu gibi bir anlam vardır. Bu sizi şaşırtmasın. Snowboardun yönünde doğru yada yanlış yoktur. Bu sağ elle yazmak doğrudur sol elle yazman yanlıştır demek kadar mantıksız olur. Kendiniz nasıl daha rahat hissediyorsanız o şekilde kaymanız gerek. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır.

Burada bazı kişilere sorun olabilecek şey “hangi ayağım önde olmalı” sorusunun yanıtıdır. Snowboard öğrettiğim bazı arkadaşlarımın çok uzun bir süre karar veremediklerine hatta bağlama yönlerini günde 3-4 defa değiştirtip kendilerinden nefret etmeme sebebiyet verdikleri olmuştur Size yardımcı olacak birkaç yöntemden bahsedeyim, birincisi merdivene çıkarken yada dağa tırmanırken ilk önce attıkları adım genelde hangi ayağın önde olduğunu gösterir. Diğer bir yöntem futbol oynayan kişilerin topa daha rahat vurdukları ayakları snovbordda arkaya gelecek olan ayaktır. Bunların dışında eğer kişiye siz Snowboard öğretecekseniz uygulayacağınız bir yöntem kişiyi sırtınıza dönmesini sağlayın, sonrasında rahat olmasını isteyin ve birden iki omzundan eşit kuvvetle ileriye doğru itin. İlk olarak attığı ayak yine ön ayaktır. Bunlar tabi %100 olarak doğruyu göstermez ancak size büyük olasılıkla bir fikir verir. Eğer benzer sporla zaten uğraşmışsanız kaykay yada sörf gibi o zaman oradan gelen alışkanlığı zaten devam ettireceksiniz demektir.

Burada Snowboard yapmayı iyi öğrenmek isteyenler iki yönü de çok iyi kullanmayı öğrenmeliler. Bu gerçekten çok büyük bir avantaj sağlıyor, hem dengenin geliştirilmesine katkısı var hem de bir tepeden yada rampadan uçup 180-540 vs döndüğünüzde ters ayağınıza düşeceksiniz (eğer ters ayakla rampaya girmediyseniz). Bu durumda kontrolün sizde olması çok önemli. Rampadan uçulduğunda genellikle dağın ortasında iyi bir eğim olduğu için havada çok büyük bir sürate ulaşıyorsunuz, sürtünme olmadığı için. Bu durumda indiğinizde bu yüksek süratle, özellikle ters ayak ile giderken kontrolü sağlamayı öğrenmelisiniz. Ters ayak önde kayan kişiler için İngilizcede “fakie” yada “switch” kullanılırken Türkçe de “tersayak” kelimesini kullanıyoruz. Tersayak kaymayı öğrenmek başlarken yapmanızı tavsiye edeceğim bir şeydir. Çünkü öğrendikten sonra kaymanın verdiği keyfi bir kenara bırakıp hadi şimdi tersayak çalışayım denmiyor. Bu yüzden benim kişisel tavsiyem biraz öğrendikten sonra fazla geçmeden tersayakla kaymayı da öğrenmenizdir.