Snowboardun Yapısı

Snowboard Nasıl Üretilir?

Bu yazıda bir snowboard’un nasıl yapıldığına dair genel fikirler edineceksiniz. Her snowboard üreticisinin, farklı teknik ve materyalleri vardır, ancak çoğu snowboard aşağıdaki basit formülden ortaya çıkar.

Snowboard’un içinde neler var?
Snowboard’u bir çok katmandan oluşan bir sandviç gibi düşünün. En alttan, en üste sandviçte ekmek, mayonez, hindi, peynir, salata ve son olarak diğer ekmek katmanı bulunur.
Aynı şekilde, snowboardlarda farklı malzemelerden oluşan bir çok katmandan oluşurlar. Bunlar aşağıdaki gibidir;

Snovbord Yapısı

• Alt katman, UHMW (Ultra High Monecular Weight) polietilen – veya plastik – katmanıdır, genellikle P-Tex (bu bir marka adıdır) denir. Bu katman, snowboard kar üzerinde kayarken, kaygan bir yüzeye sahip olmasını sağlar.

• P-Tex taban, board’un dönüşlerde karı yarması için ,çelik kenarlarla çevrilidir.

• Bir sonraki tabaka board’a sertlik ve dayanıklılık sağlayan fiberglas’tır (aslında fiberglas güçlendirilmiş plastiktir).

• Takip eden katman, bağlamaları bağlamak için gerekli olan metal delikleri de barındıran, çekirdektir (genellikle ahşap ve köpük’ten oluşur). Bir snowboard’un kalınlığının büyük kısmını bu çekirdek oluşturur.

• Çekirdeğin hemen üzerinde bir başka fiberglas tabaka bulunur.

Üst katman, topsheet adı verilen koruyucu plastiktir (aynı zamanda güzel yüzey grafikleri de sağlar).

Tüm bu katmanlar nasıl bir araya getiriliyor?

Snowboardların çoğu parçası el yapımıdır. Birileri, snowboard’un her katmanını, snowboard kalıbının içine koyar. Snowboard kalıbı, içerisinde snowboard şekli bulunan, büyük bir waffle makinesi gibi bir şeydir.
Her katman teker teker kalıbın içine girer ve bir arada durmaları için yapıştırıcı kullanılır.
Sonra kalıp kapatılır ve ısıtılır. Snowboard yaklaşık yarım saat kalıbın içerisinde pişer. Bu sayede yapıştırıcının akışkanlığı alınmış olur.
Kalıp açılır, snowboard çıkarılır. Taşmış yapışkan ve materyaller kazınır.
Son olarak, ayar ve yağlama yapılarak snowboard kullanılmaya hazır hale getirilir.