Snowboardun Çeşitleri

Snowboard temelde üçe ayrılır.

 • Free Ride, All Mountain (Serbest Sürüş)
 • Free Style(Serbest Stil)
 • Race (Carvin, Slalom Alpin veya Hard da denilir)

Bu çeşitlerin arasındaki fark sadece sürüş şekillerinden gelmemektedir. Üretilmesi için kullanılan malzemelerden tutun, Snovbordun esnekliğine, şekline yada boyutuna kadar farklılık gösterir. Genellikle kullanılan tür Serbest Sürüştür. Kişiler genellikle başlarken ve daha sonrasında bu çeşiti kullanırlar. Fakat burada belki de sorulabilecek en yanlış soru, “sizce hangi çeşit snovbord kullanmalıyım?” Çünkü bu tamamen sizin tercihinizle ilgilirdir. Şu çeşit snovbord diğerinden daha iyidir yada kötüdür demek tamamen geçerliliği olmayan bir açıklamdır. Sanırım şu aşamada yapılacak en iyi şey bu snovbord çeşitlerinin neler olduklarına bir göz atmak, birbirinden farklarını görmektir. Bu şekilde tercih yapmanıza bir nebze yardımcı olmuş oluruz.

SERBET SÜRÜŞ (Free Ride, All Mountain)

En popüler snovbord çeşididir. Böyle olmasının başlıca sebebi Serbest Sürüş snovbordlarının, bol karda, karparkta yada yarım-boru da kullanılabilmesidir. Özellikle geniş bir yüzeye sahip olması bol karda batmasına engeldir. Bu bordla dağın tepesinden dilediğiniz gibi zigzaglar çizerek iner, yol üstündeki rampalardan zıplar ve bu çeşitliliğe sahip olmanın tadını çıkarırsınız.

Serbest Sürüş snovbordlarının esasında önü ve arkası olması sebebiyle bir yöne doğru gidilecek şeklinde tasarlanmıştır. Bu tipte kuyruk, snovbordun burnuna göre daha dardır, daha kısa ve daha düzdür. Her ne kadar bir önü ve arkası var ise de, serbest sürüş bordları ters ayak (Fakie) kayılabilir.

Yeni başlayanlar için daha uygun bir çeşittir Serbet Sürüş. İlk başlayanlar dönüşlerde sıkıntı yaşayacakları için bu çeşit onlar için uygundur. Fakat sert karda dönüşler sorunlu olacaktır.  Bu bord çeşidi diğer iki taraftaki (serbest stil ve yarış) bordun eksiklerini tamamlıyor. İki tarafında özelliğini almış olmasında dolayı doğaldır ki, yarış bordu kadar dengeli, sabit değşdir ve serbest sürüş bordu kadar da çevik değildir.

SERBEST STİL (Freesytle)

Serbest stil snovbordunda, bord daha geniş daha dengeli ve hatalara karşı daha toleranslıdır. Ayrıca serbsr sürüşle kıyaslandığında, daha kısa, daha hafifi ve daha esnektir. Bu özellikleri dönüşleri daha rahat yapabilmesine olanak sağlamaktadır. Bordun bu özellikleri serbest stil bordunu daha hassas yapıyor ki bu durum yeni başlayanları için büyük bir avantajdır.

Bu snovbordlar daha üretilirken, zıplama, takla atma gibi çeşitli görsel hareketlerin daha rahat yapılması için tasarlanmaktadır. Bütün bu özelliklerine rağmen serbest stilde dönüş ve hassasiyetlerinin sınırlı olması onun keskin dönüşler ve hızlı gitmede zayıf kalmasına sebebiyet bermekte.

Serbeststil bordlarının bir çoğu ya tam yada yarı simetrik olarak üretilmektedir. Simetrik bord adında da anlaşılacağı gibi bordu, hayali bir çizgi ile ortadan ikiye ayrıdığınızda tam olarak iki eşit parça elde etmiş olursunuz. Bu durum iki tarafa da kaymayı çok kolaylaştırıyor. Her ne kadar yukarda serbest sürüşün yeni başlayanlar için uygun olduğunu söylediysekte,  serbest stil yeni başlayanlar için biçilmiş kaftandır. Yarı ve tam simetrik bordlar büyük oramda birbirlerine benzemektedir. Tek fark kuyruk kısmı burudnan biraz daha sert.

YARIŞ (Hard, Slalom, Race, Alpine)

Yarış snovbordları hem serbest sürüş hem de serbest stil bordlara oranla daha dardır. Uzun ve dar şekilleri ve sert yapıları daha hızla gidebilecek ve keskin dönüşler yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.  Bunun dışında sert kar üzerinde çevik ve hakimiyeti sürücüde olan bir şekilde sürmeye olanak verdiği gibi son derece hızlı ve dengeli yol alınmasına da olanak tanıyor.
Yarış bordları yukarıdan bakıldığında kayağın biraz daha büyüğü olduğunu görebilirsiniz. Hem simetrik hem de asimetrik çeşitleri vardır. Serbest sürüş bordlarındaki gibi önü ve arkası vardır, fakat özellikle asimetrik olan tiplerde bu farklılık çok daha öne çıkar.

Yarış snovbordlarının sağlamış olduğu hakimiyet avantajı, keskin dönüş kabiliyeti ve hız performansı yeni başlayanlar için uygun olmayan bir snovbord çeşidi olmasına sebebiyet verir. Bu yüzden yarış bordları genellikle biraz daha tecrübesi olan kişiler için uygundur. Yarış bordu ile zıplamak, takla atmak vs. gibi hareketleri yapma şansınız yok. Zıplamalar son derece sınırlı şekilde yapılabilir. Kullanım amacı daha çok tepeden aşağıya hızlı keskin dönüşler yaparak inmektir. Bu bord genellikle yarış amaçlı snovbord yapmayı seven kişiler kullanır. Yüzeylerinin yeteri kadar geniş olmaması ise bol karda kullanılmasını engellemektedir. Bordun dar olması batmasına sebebiyet verecektir. Bu durum hakimiyetin kaybedilmesine sebebiyet verdiği gibi bordun sürekli olarak kara batmasına  sebebiyet vereceği için durumu bir eziyete dönüştürebilir.

Bütün bu açıklamalardan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli şey nasıl bir tarzda kaymak istiyorsanız, ona uygun snovbord almanızdır. Eğer hız yapmayı seviyorsanız bunun için uygun olan bord yarış bordudur. Eğer bol karda gitmeyi seviyorsanız ve atlamak, takla atmaktan hoşlanıyorsanız yarış bordu almak çok büyük bir hata olur. Ve lütfen eğer amacınız hız yapmaksa bunun için yarış bordu almadan önce biraz diğer iki snovbordu kullanarak tecrübe kazanmanızda fayda var.

Snowboardumu seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Sürüş Yönümü Nasıl Belirlerim?

Snovbord çeşitlerinin bazı bilgiler

Serbest Stil

Yarış

 • Bord asimetriktir.
 • Bord serttir.
 • Eni daha dardır.
 • Botları hard yani serttir. Bildiğimiz kayak ayakkabıları gibi.
 • Açıları 65 derece civarıdır. Bu geri geri kaymalarını zorlaştırır.
 • Bağlamaları hard bağlamasıdır.
 • Keskin dönüş kabiliyeti fazladır. Bu yüzden hız ve slalom amaçlı kayılır.
 • Uçmak takla atmak vs yapamazsınız.sadece hızlı bir şekilde yokuştan inersiniz.
  Yerden havalanma imkanı var tabi ki ama hareketler kısıtlıdır.
 • Daha çok hızlı gitmekten ve keskin dönüşler yapmaktan zevk alanlar için eğlencelidir.