Aşağıda snowboard ve bağlamalar hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Bilgi almak istediğiniz bölümün üzerine tıklamanız, gerekli açıklamalara ulaşmanız için yeterli. Her bölümde mümkün olduğu kadar basit bir dille açıklamaya çalıştık.

Snowboard almayı düşünüyorsanız, Bordumu nasıl seçerim bölümüne bir göz atın lütfen.

Snovbord Çeşitleri

Snovbord Yapısı

Bağlama

Ayakkabı

Çelik Kenar 

Ayak Tutucu

Burun

Kuyruk

Çelik Kenarlar

Snovbordun kenarlarında dönüşleri sağlamak amacıyla genellikle 90 derecenin biraz altında olacak şekilde ayarlanmış çelik kenarlardır. Snovbordun her iki kenarında bulunan bu çelik şeritler dönüşlerdeki sürtünmelere dayanıklı olacak kadar sert olmalıdır. Bu çeliklerin kenarlarının kesknliği, sürtünmenin oluşmasıyla birlikte hakimiyetinizi arttırmaya yarayacaktır. Bu Kenarların radüsleri (yayın derecesi) ise snovbordun dönüş kabiliyetlerine direkt olarak etki eder ayrıca dönüş sürecini kısaltma da etkilidir. Çeliklerde oluşabilecek paslanma, yamulma vs gibi durumlar dönüşler üzerinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla olumsuz etki yaratacaktır. Bu kenarları korumanın gerekliliği ile bunları bozarken aldığınız keyif (bol karda kayaya sürtme, karparklarda rayların üzerinde kayma gibi) kendi içinde bir çelişki yaratıyor, ama bunların tamiri kısmen mümkün. Ama tabiki asla eskisi gibi olmayacaktır ve bu düzeltmelere rağmen snovbordunuza hakimiyetiniz ilk baştaki kadar olmayacaktır. Ama farkın sizin için ne kadar önemli olduğu o snovborddan vazgeçip geçmemenizinde cevabıdır. Eğer çok profesyonelce kaymıyorsanız ve hakimiyetin hala sizde olduğunu düşünüyorsanız bir süre daha idare edebilir. Fakat bazı snovbordcuların bu kenarları özellikle ve bilerek düzleştirdiklerine tanık olursanız delirdiklerini düşünmeyin. Bu işlemi genelde karparkları sık sık ziyaret eden kişiler yapar. Amaçları ise karparklardaki raylarda veya herhangi yerlerde oluşmuş olan ufak çıkıntılara, çapaklara takılıp düşmelerinin engellenmesidir. Videolarda görüyorsunuzdur bu düşüşler çok daha ciddi zararlar verebiliyor. Bu kasıtlı olarak yapılan çeliklerin keskinliğinin azaltılması işlemi geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Daha önce belirttiğimiz gibi bunlar kısmen düzelebiliyor ama bu eskisi gibi olmadığı için hakimiyetinizi azaltıyor. Bu durum özellikle yarım-boru da sıkıntı yaratıyor ki zaten karparka girilmesinin en büyük sebeplerinden birinin yarım-boru bir çeliki yaratmaktadır.

Ayak Tutucu

Ayak tutucu, ayağınızın birini bağlamadan çıkarttıp kaymaya devam ettiğinizde işinize yarayan ufak bir ayrıntıdır. Bazı durumlarda bağlamanın tekini açıp kaymaya devam etmeniz gerekebilir. T-bar’la yukarı çıkarken veya chair-lift’e inip binerken bazı bordcular bağlamanın tekini çıkartmayı tercih ederler. Bu durumda serbest kalan ayağınızı bordun ortasına koymanız gerekiyor, işte ayak tutucu ayağınızın kaymasını önleyerek dengeli ilerlemenizi sağlar.

Burun

Burun hakkınd çok fazla söylenecek bir şey yok. Burun kısmı snovbordunuzu sürdüğünüz yöndür. Şekli, zaten neresinin önü olduğunu gösterir fakat hem önü hemde arkası aynı şekilde ise o zaman genellikle burnu yüksek olan kısmı önüdür. Yarış bordu az önce bahsttiğimiz kendini belli eden bir burna sahiptir. Yarış bordlarında hızlı kullanmak istediğinizde burnun biraz daha yüksek olması gerekmektedir. Bu ihtiyaç sizi kara gömülmenizi engellemek için vardır. Burada burunla ilgili iki ölçüden bahsedebiliriz; birincisi burnun uzunlğu, özellikle serbest sürüş bordlarında bordun en geniş olduğu yer ile ucun arasındaki mesafedir. Diğer ölçü ise burnun genişliği burada yine en geniş olan kısım.

Kuyruk

Kuyruk snovbordunuzun arka kısmıdır. Burun kısmında açıkladığımız gibi genellikle kuyruk burundan daha düzdür. Bazı yarış bordlarında kuyrukta bir kesik vardır, bu dönme esnasında yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Bu kuyruk aynı zamanda keskin dönüşlerde bordda hakimiyetin sürücüde olmasını sağlamaktadır. Serbest Stil bordlarında ise daha önce bahsi geçtiği gibi birbirine benzer bir yapıya sahiptir. Serberst Stilde atlama, dönme hareketlerinden sonra ters ayak inme ve bu şekilde kayma ihtiyacı doğabilir bu kuyruk bu konuda sürücüye yardımcı olmaktadır. Kuyrukta da burunda olduğu gibi iki ölçüden bahsedilebilir, kuyruğun uzunluğu snovbordun en geniş olduğu yerdeki varsayılan çizgi ile kuyruğun en uç kısmındaki mesafedir. Genişliği ise yine en geniş olduğu kısımdır.