Snowboard Bağlama Açıları

Özellikle Bas-Tak bağlamaların bazı modellerinde açıları ayarlamak birkaç saniyeniz alacak kadar kolaylaştırıldı. Diğer bağlamalarda ise çok uzun sürmeden, 4 adet vidayı çıkardıktan sonra açısını ayarlayıp tekrar kolayca takabilirsiniz. Vidaları sıkıştırırken çok fazla döndürerek bordunuza zarar vermeyin. Aldığınız yerle mutlaka konuşun kaç tur döndürüleceğini bilerek sökmekte fayda var. Araba lastiğindeki mantığı burada da uygulayabilirsiniz. Dördüncü vidayı sıktığınızda işi bitirmeden önde bir tur dönüp hafif bir miktarda sıkmakta fayda var. Son vidayı sıkıştırdığınızda ilki üzerindeki açılma etkisini bertaraf etmiş olursunuz. Peki açılar ayarlarken nelere dikkat etmek gerek ve hangi açılar hangi etkiler doğurur?

Normal Sürüş Açısı

Bu açı, çoğu kullanım amacına hitap eder. Öndeki ayak 15 derece ile 21 derece arası, arka ayak ise 0 ile 10 derece arasında ayarlanır. Bu genel olarak kabul gören ve tavsiye edilen açıdır. Yeni başlayanlar için tavsiye edilen açı ön 15 derece arka 0 derece. Ama bu bir kural değildir, sizin kendinizi rahat hissedeceğiniz açılarda değiştirmeniz size bağlıdır. Bu açılar normal olarak durduğunuzda da yere sağlam basmanızı sağlayan bir açıdır. Fakat burada bir sorun vardır çünkü herhangi bir şekilde geri kaymanız gerektiğinde, bu defa o açılar borda hakimiyetinizi zorlaştıracaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çok fazla seçenek yok, ya geri geri kaymayı da öğreneceksiniz ( o açılarla) yada açıları değiştireceksiniz. Burada sizin geri kayma ihtiyacınız ne derecede ise buna ona göre karar verebilirsiniz. Snovbordla sadece bir tepeden aşağıya inecekseniz ve hiç zıplamayacak yada dönmeyecekseniz bile uygun olabilir. Ama bildiğiniz gibi snovbordu zevkli kılan şey şüphesiz tepeden dümdüz aşağıya inmek değil.

Yarış Açısı

Adında da anşaşılıdığı gibi yarış bordlarındaki kullanılan açıdır. Burada ön ayak 50 ile 70 derece arasında olur. Arka ayak ise bu derecelerden biraz daha az ayarlanır. Yarış bordlarında açışarın bu kadar yüksek olmasının sebebi, yarış bordunda hızlı gidilmesi hedeflendiği için, vücudumuzun doğal yürüme veya koşma yönüne yakın olarak ayarlanmalıdır. Bu insanoğlunun doğal dengesine uygundur.

Ördek Açısı

Adını ördeklerin iki ayaklarını da dışa döndürerek yürümesinden almıştır. Charlie Chaplin yürüyüşü gibi düşünebilirsiniz. Snovbord numaraları yapmayı sevenler için uygun bir sürüş şekli. Bu sürüş tekniği gittikçe daha popüler bir hale gelmektedir. Snovbord numarları yapmak isteyenler için üçü arasında en uygunu budur. Ayağınız eşit açıyla ayarlanması tavsiye edilir fakat bu durum zorunlu değildir. Normal sürüşünüzde ön ayak 15derece ve arka ayak 0 derece ise çok basit bir şekilde arka ayağı -15 dereceye çekerek eşitleyebilirsiniz. Eşitlemek istemezseniz -9 derecede bırakabilirsiniz. Bu açılar sürücüye ters yöne kaymalarında rahatlık sağlamaktadır.

Düz Açı

Bu açı şeklide genellikle geri geri veya ileriye doğru kullanmayı alışkanlık haline getirmiş kişiler için popülerdir. Buradaki açılar iki ayakta da sıfır derece olarak ayarlanmıştır. Bunun sakıncalarından biri ayakları büyük olan kişilerin ayak uçlarının dönüşlerde kara dağmesidir. Özellilerde öne doğru yapılan keskin dönüşlerde bu ayakuçları kara bir hayli temas etmektedir.