Bağlamanınn adından da anlaşılacağı gibi görevi snovbordu kullanan kişinin ayağını borda bağlamak. Fakat görevinin bu kadar küçük bir dille ifade edilmesi sizde bağlamanın basit bir parça olduğu izlemini uyandırmasın. Bu tamamıyla farklı bir teknoloji farklı bir dünyadır. Teknolojik açıdan önemlidir çünkü önemli bir görevi de üstlenmiştir aynı zamanda, snovbordu kullanan kişinin verdiği komutları en düşük enerjiyi kullanarak aktarması temel hedeflerinden biridir. Bunun olabilmesi için snovbordun ayaklarımızla birleşerek tek bir parçamızmış gibi bağlanması gerekir. Genellikle bağlamalar borda 4 adet vida ile bağlanır ve bu vidalar bağlamanın ortasından bağlanır. Fakat Burton’un 2009 serisi için çıkardığı bir bağlamada iki vida bulunuyor ve içinden değil bağlanın dışından vidalanıyor.

Bağlama Çeşitlerine bakacak olursak genel olarak 4 tip bağlama var, bunların en yaygın kullanılanı Kayışlı (Strap-in), Bas-Tak (Step-in), Sarmalı ve Arkadan giymelidir. Bu bağlamalar Serbest Sitil ve Serbest Sürüşte kullanılır ve genellikle üç parçadan oluşurlar. Temel kısmı (base plate) snovborda bağlanan ve ayağınızı üstüne bastığınız kısımdır, Arka-Dayama (high-back) ve kayışlar (strap). Bunun dışında yarış bordlarında kullanılan bağlama için plate bağlama denir. Şimdi bunları biraz açacak olursak;

Başlamadan önce bağlama açıları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Kayışlı (Strap-in)

 Kayışlı Bağlama  Kayışlı bağlama

Bu bağlama şekli şüphesiz en yaygın kullanılan bağlama türüdür. Bu durumu, hem kullanışlı hem rahat olması hem de güven uyandırmasına borçludur. Tercih sebebinin Kayışlıya ağırlık kazanması yeteri kadar ar-ge nin yapılmasına olanak tanıyor. Bu parça sürekli olarak gelişiyor her geçen gün daha hafifletiliyor ama buna karşılık ya dayanıklılığı artıyor yada en kötü ihtimal azalmıyor. Kayışlı bağlamada iki yada üç adet kayış bulunur. Bunlar hem ayağınızı ve bileğinizi sabitler hem de olası bir sakatlanmaya karşı korur.
Kayışlı bağlama bulunduğunda bugünkü botlar henüz bu şeklini almamıştı bu sebeple bu durum kayışlı bağlamanın bir dezavantajıdır. Snovbordu sürerken ayak gerektiği kadar borda bağlı olmazsa bu snovbordu döndürmek yada hareket ettirmek için gerekli baskıyı uygulayamaz, bu durum özellikle şu anki snovbord ayakkabıları için geçerlidir. Şu anki snovbord ayakkabılarının atası diyebileceğimiz evrim geçirmemiş hali, eskiden kar motosikletlerinde kullanılıyordu. Bu ayakkabılar doğal olarak snovbord için yapılmadığından dönüşlerde ciddi sorunlar yaşanıyordu. Bir çoğumuz kayarken ayaklarımızın botun içinde biraz fazla kalkınca nasıl zorlaştırdığını fark etmişizdir. Bunu engellemek için “High-Back” isimli bir parça ilave edilmiştir. Bu parça, sırtınızın olduğu tarafa dönerken bileklerinizi yasladığınız arka-dayamadır. Bunu ilk bulan Louis Fournier’dır fakat bunu hayata geçirip bunu bir ticaret haline getiren ve patentini alan kişi Jeff Grell’dir. Arka-dayama’lar serbest sitil/sürüş bordlarının bağlamalarında snovbordu yönlendirmede inanılmaz bir fayda sağlar. Fakat ayaklarda oluşturduğu başa çıkılması zor baskı arka-dayamaların en kötü yönüdür. Bu sorunu çözmeye çalışan birçok snovbord firması var. Amaçları ayakkabılarda bir takım değişiklikler yaparak arka-dayamalarının ortaya çıkardığı baskıyı azaltmak. Modern kayışlı bağlamalarda özel bir ayakkabı giyiliyor, bu ayakkabının içinde kalın ama esnek tabanlık konuluyor. Ayakkabıyı tutan kayışlardan biri ayağın parmakların olduğu kısımdan geçiyor diğeri bileği sarıyor. Bunlar, snovbord kullanıcısına iyi bir kontrol gücü vermesi için son derece sıkı olarak bağlanıyor. Fakat bunun olumsuz tarafı uyguladığı baskının ayaklarda ağrı yaratması, ayrıca çok sık kullanılması durumda kemiğin yapısında kalıcı bozukluk yaratma ihtimali de var. . Diğer olumsuz tarafı takması Bas-Tak bağlamalara göre biraz daha uzun sürüyor.

Bas-Tak Bağlamaları

 Bastak Bağlama Bastak Bağlama Bastak Bağlama Bastak Bağlama  

Bas-Tak Bağlamalarının ortaya çıkış sebebi insanoğlunun durmak bilmez kolaylık talebinden geliyor. Özellikle sık sık çıkartıp takmayı gerektiren durumlarda eksikliğini hissettiren Bas-Tak bağlamaları bu amaçla bulundu. Sağladığı en önemli avantaj snovbordun ayağa takılmasının kolay hale getirmesidir. Sizi bu uğraştan kurtarmasına hatta kısmen daha hızlı gitmenize olanak sağlamasına rağmen bu verdiği rahatlığı snovbordu kontrol ederken kaybediyor. Bas-Tak bağlamalarda her hangi bir kayış olmadığı için bunun yaratacağı destekten maruz kalıyorsunuz. Bu durum özellikle snovbordla yapacağınız numaraları yapmanızı zorlaştırıyor. Bas-Tak bağlamaları genellikle yumuşak ayakkabılarla kullanılır, fakat bu ayakkabılar Kayışlı bağlamalarda kullanılan ayakkabılardan daha sert bir maddeden yapılmıştır. Bu da yine rahatlıkla ters düşen bir durumdur.

Sarmalı Bağlama

Sarmalı Bağlama Sarmalı Bağlama Sarmalı Bağlama Sarmalı Bağlama  

Sarmalı bağlamalar çok fazla bir geçmişi olmayan ve Kayışlı ve Bas-Tak bağlamanın karışımıdır. Bu benzetmeyi sadece şekilsel anlamda yapmamak gerek, bu tip bağlamada sağlanılmaya çalışılan şey, Kayışlı Bağlamanın snovbord üzerindeki kontrol avantajı ile Bas-Tak bağlamadaki kullanım kolaylığı. Sarmalı bağlamalar, kemerli bağlamalara benzerler ve yumuşak ayakkabı kullanmanıza olanak sağlarlar. Aralarındaki gözle görünür fark ise kayışlı bağlamaların sahip olduğu 2 yada 3 kayış yerine, sarmalı bağlamada bir tane geniş parça ayağınızın büyük bir kısmını sarar. Sarmalı bağlamalar gün geçtikçe daha popüler olmalarının sebebi insanların kayışlı ve Bas-Tak bağlamalarının avantajlarını taşıması. Bir dezavantajı ise montajının kayışlıya oranla daha zor oluşu(???).

Arkadan Giymeli

Arkadan Giymeli        

Bunların dışında özel olarak üretilmiş ve patenle korunan bağlama sisteleri mevcut, burada bulunmak istenen yine kayışlı bağlamalardaki bordun kontrol Başarsı ile Bas-Tak bağlamadaki rahatlık. Buna örnek olarak arkadan giymeli bağlamalar. Burada yine sarmalı bağlamaya benzeyen bir görüntü var buradaki fark botunuzu bağlamanın üzerine oturtmuyorsunuz da sanki bir ayakkabı giyer gibi arkasında önüne doğru ayağınızı sokarak giyiyorsunuz. Kullanıcın ayağı ayarlanabilir bir “dil” ile baskı uygulanarak mümkün olduüu kadar kalkması engelleniyor. Yeni modellerde kayışlar dile bağlı bir şekilde tutturulmuş durumda.

Yarış Bağlaması

Yarış Bağlaması  Yarış Bağlaması Yarış Bağlaması    

Bu bağlamalar adından da anlayacağınız gibi sert ayakkabılarla yarış bordunda kullanılır. Extreme carvers and some Boarder Cross racers also use plate bindings. Bu sert bağlamalar snovbord üzerinde daha fazla bir kontrol sağlamayı ve dönüşlerim hem daha keskin hem de daha az enerji harcayarak yapmasına olanak veriyor. Zaten snovbordun uzun ve ince olması bu kolaylığı sağlayan bir etkendir ama bağlamalarla bu iş biraz daha kolay hale getiriliyor. Bu tip bağlamalar, ayakkabılarının kayak ayakkabısına benzemesine rağmen düşme esnasında ayaktan çıkma gibi bir özelliği yok. Gerçi gerekte yok çünkü kayakta ayaklar farklı tarafa doğru ayrılabilir ve bu dizlerde hasar oluşmasına sebebiyet verebilir. Snovbordda buna gerek yoktur zaten ayaklar sabittir ve aynı yöne doğru düşülmektedir. Aksine sakatlanma ihtimalini azaltmaktadır.